Dizel Partikül filitresi ve iptali...

Dizel Partikül Filtresi (DPF) yeni nesil dizel motorlarda egzoz sistemi üzerine takılan ve egzozdan çıkan zararlı duman zararlı gaz is ve kurumu içerisinde tutarak egzoz tarafından doğaya salınan gazları temizlemeye yarayan parçalar ile donatılmıştır. Partikül filtresi sayesinde motordan çıkan O2 ve NO gazları tepkimeye sokularak NO2 gazı oluşturulur. Sonrasında da ortaya çıkan bu NO2 gazı partiküller ile tepkimeye sokularak zararlı gazlar yok edilir.
DPF içindeki gazların O2 ve NO ile ancak belirli sıcaklıklarda tepkimeye girdiği gözlemlenmiştir. O2 ile 550 C derece NO ile ise 250 C derecede tepkimeye girdiği görülmüştür. Araç düşük devirlerde kullanıldığında genel olarak egzoz sıcaklığı 250 C civarlarındadır. Bu sıcaklık partikül filtresinin verimli olarak çalışması için yeterli değildir. Partikül filtresinin verimli çalışmaması da tıkanmalara sebep olur. Partikül filtresindeki tıkanmalar egzoz gazının basıncını arttırır. Basıncın artması da motor gücünün düşmesine karşın yakıt tüketiminin artmasını sağlar. Bu durum da genelde aracınızın arıza lambanızın yanmasına sebebiyet verir.
Eğer modern bir dizel araç kullanıyorsanız ve aracınız sürekli kısa mesafeler arasında kullanılıyorsa Dizel Partikül Filtresinden kaynaklanan sorunlar yaşamanız muhtemeldir. Garanti altındaki araçlar için bu durum sıkıntı yaratmasa da garanti kapsamı dışındaki araçlar için DPF değişimi maliyeti oldukça yüksektir.
DPF aracınızın egzoz gazı çıkışını kısıtlar ve bu kısıtlamanın aracınızın performansına ve yakıt tüketimine olumsuz etkisi vardır. Fakat tercihiniz doğrultusunda aracınızdan DPF’nin çıkarılmasıyla aracınızdan hem yüksek performans elde edecek hem de yakıt tüketimi konusunda avantaj sağlayacaksınız. DPF lerin oldukça karmaşık bir yapısı vardır ve arıza durumunda yüksek meblağlara tadilat gerektirebilir fakat güvenilir bir şirkete DPF sökümünü yaptırdığınızda hem bu tamirat masrafından kurtulabilir hem de yüksek performansla birlikte düşük yakıt tüketimi sağlayabilirsiniz.
DPF sökümü için istenilen para size yüksek gelse de mantıklı düşünüldüğünde gerçekleşecek tasarruf çok daha fazla olacak ve avantajlı olacaksınız. Siz de dizel aracınızı DPF’ sini söktürerek yüksek performans elde ederken düşük yakıt tüketimi yapabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken önemli bir husus var; bu işlemi gerçekleştireceğiniz firmayı iyi seçmeniz gerekmekte…