Chip Tuning vs Box Tuning

Dünyanın her geçen gün değişiyor olması doğal olarak teknolojide de gelişmelerin ve değişmelerin yaşanması sonucunu ortaya çıkarmıştır. Araba teknolojilerinin sürekli gelişmesinin yanı sıra arabadan ve motorundan alacağınız performansı artırabilmeniz için chip tuning ve box kullanımının da yaygın olduğunu görmek mümkün olmaktadır. Her iki yöntemi kullanarak da aracınızdan minimum yakıtla maksimum performans alabilmeniz mümkün oluyor olsa da kullanım açısından göstermiş oldukları farklılıklar nedeni ile hangi cihazı ya da işlemi seçerek performans artıracağınıza karar vermeniz gerekmektedir. 

Bunun için de ikisi arasındaki farklılıkları bilmeniz gerekmektedir. İki performans arttırıcı arasındaki gözle görülür en büyük farklılığın birinin direk motorun beynine etki ederek sistem kurulumu gibi bir program olması diğerinin ise motora bağlanan harici bir cihaz olmasıdır. Box kutusu da dediğimiz bu harici cihazları dilediğiniz zaman çıkarabilmeniz mümkün olmaktadır, ancak chip tuning işleminin geri alınması, uygulamayı yapan kişilerin destek vermesi gerektirmektedir..

Bunun yanı sıra chip tuning işlemi üç saat süren uzun bir işlem olmasının yanı sıra box takmak daha basit bir işlemdir. Chipler dıştan bakıldığı zaman anlaşılmayacak olsa da kendi kendinize iptal edebileceğiniz kolay bir işlem değildir. Bu yüzden üretici garantili araçlarda problem yaşanması daha az olasılıktır. Chip tuning uygulamasının daha sağlıklı olmasının ana nedenlerinden biriside budur. Chip tuning aracınıza özel uygulanan bir uygulama şeklidir. Her iki yöntemin ortak olduğu konu yakıt tasarrufu yaparken maksimum performans almanızı sağlamalarıdır. Fakat uzun zaman yapılan testler sonucunda Chip Tuning işleminin daha yararlı oluduğu kanıtlanmıştır.

chiptuningvsboxtuning
boxtuningvschiptuning